blog

How much does it cost to study abroad in Japan? Vol.1 Food

How much does it cost to study abroad in Japan?

Vol.1 Food

If you want to study abroad in Japan and think it’s too expensive, keep reading.

The truth is, living expenses in Japan are much lower compared to those in Europe and the United States.
Let’s take a look at some real living standards of ordinary people living in Tokyo.

The theme for this post is food.


Agenda

  1. Where does Japan rank in the Big Mac Index?
  2. One beef rice bowl costs 〇〇 yen.
  3. How much do groceries cost per day?


1. Where does Japan rank in the Big Mac Index?

ハンバーガー

Have you ever heard of the Big Mac Index?
It’s an index that ranks economies and prices around the world. In 2021, Switzerland ranked first at 7.04 USD (*1) !
The U.S. placed fourth at 5.65 USD.
Other European countries are also in the top rankings.


What about Japan?
In Japan, a Big Mac only costs 3.55 USD!
It's not as expensive as one might think.


(*1)Global price of a Big Mac as of January 2022, by country(in U.S. dollars)

2. One beef rice bowl costs 〇〇 yen

牛丼


Beef rice bowls are a very common and popular food in Japan. It’s a type of fast food that was invented in Japan and is becoming popular overseas as well.
One beef rice bowl in Japan costs around 400 yen (3.47 USD)(*2)
It’s impossible to eat out in the U.S. at such a low price. Food in Japan is both affordable and delicious.

Try it when you come to study here!


(*2)Yoshinoya raises the price of beef bowls to more than 400 yen including tax for a "medium-sized" bowl, "it'is difficult to maintain prices

3. How much do groceries cost per day?

Let’s introduce my daily grocery cost per day.
I live and work in Tokyo.

Breakfast: 100 yen (bread), 100 yen (yogurt) = 200 yen
Lunch: 400 yen (beef rice bowl), 100 yen (salad) = 500 yen
Dinner: 800 yen (ramen)

If I eat out for all three meals, it’ll cost around 1,500 yen per day.

If you consider the fact that ramen can cost 1,725 yen (around 15 USD) in the U.S., this feels incredibly cheap.
Of course, if you cook at home, it’ll be even cheaper.


(*3)1 bowl of ramen costs 2,000 yen!4 Reasons Why Japanese Ramen is Expensive in New York City


We hope this post provided you with a clearer picture of living in Japan.

Connect Study ABROAD provides useful information regarding studying abroad in Japan.
We’ll support your study abroad experience in Japan so you can study in Japan with peace of mind.
Register for free to get the latest information for free!